0276 216 16 00  

Randevu ve Danışma Hattı

0276 216 16 00

SAĞLIK İÇİN

Geri Dön

Burun Estetiğinde Yeni Yöntem;Ultrasonik Piezo Cerrahi

 

Burun estetiği(rinoplasti) dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de en sık yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Modern rinoplasti ilk olarak 1887 yılında ABD’de gerçekleştirilmiş olmasına rağmen, uzunca bir süre operasyon tekniği çok değişmemiştir. Burnun yapısı ve fonksiyonu, ırksal burun anatomisi farklılıkları, rinoplastinin sosyal ve psikolojik yönleri ile uzun süreli sonuçların anlaşılmasındaki ilerlemelere rağmen rinoplasti cerrahisi uzunca bir süre klasik yöntemle yapılmıştır.

Günümüzde rinoplasti cerrahisinde burun kemiğini şekillendirmek için osteotom, törpü, çizel gibi aletler hala kullanılmaktadır. Bu cerrahi aletler yıllar içinde daha fonsiyonel hale getirilmiş olmasına rağmen kemik kesileri  konusunda daha kontrollü ve  çevre yumuşak  doku üzerinde ise daha az travmatik çalışabilecek  yeni cerrahi teknikler geliştirilmeye başlanmıştır. Son yıllarda rinoplastide tüm dünyada ve ülkemizde uygulanmaya başlanan ve zaman içerisinde giderek yaygınlaşan yeni bir teknik, burun estetiği ile uğraşan hekimlerin ve burun estetiği yaptırmak isteyen hastaların oldukça ilgisini çekmiştir. Piezo cerrahisi olarak da bilinen bu yeni teknolojide, elektrik akımının özel bir transducer tarafından ultrasonik dalgalara çevrilir ve bu enerji ile özel bir el probu aracılığıyla kemik dokusunda kesme ve şekil verme işlemi yapılır. Bu cihaz yumuşak dokular (kan damarları, muköz membranlar, kıkırdak dokusu, sinir ve kas dokusu vs) üzerinde çalışmayı durdurmaktadır.

Burun estetiğinde bu yeni teknolojiye karşı oluşan yoğun ilginin temel sebepleri arasında, piezo cerrahisinin yalnız kemik dokuyu etkilemesi, çevre yumuşak dokulara zarar vermemesi, bu nedenlerle burun estetiği ameliyatından sonra sık karşılaşılan morlukların, kızarıklıkların ve şişliklerin daha az görülmesi olmakla beraber, kemik dokuda daha düzgün ve orantılı kesiler ve şekillendirmeler yapıldığı için estetik başarıyı da arttırması bulunmaktadır. Piezo cerrahisinin bu avantajları sayesinde hem ameliyat sonucunda oluşabilecek hata riski azalmaktadır hem de iyileşme süreci kısalarak hastaların daha kısa sürede günlük sosyal ve iş hayatlarına dönebilmeleri sağlanmaktadır.

Son yıllarda oldukça yaygınlaşan bu yeni teknik, özellikle burun estetiği beklentisi olan her hastada uygulanabilirken, aynı zamanda kemik nazal septumdaki sorunlardan dolayı burundan rahat nefes alamama problemi olan hastalarda da uygulanabilir.

Top