0276 216 16 00  

Randevu ve Danışma Hattı

0276 216 16 00

SAĞLIK İÇİN

Geri Dön

Çocuklarda Öksürük Neden Olur?

Öksürük, aileleri en çok rahatsız eden durumlardan biridir. Uzun süreli öksürükler hem çocukları yorar hem de aileleri endişeye sevk eder. Ancak çocukta öksürüğe sebep olan birçok hastalık çok ciddi değil, ama can sıkıcıdır. Öksürüğün sebebini bulmak bazı durumlarda zor olabilir. Çocuklar, çoğunlukla hastalık belirtilerini anlatamazlar, hatta bazen muayene edilse bile anlaşılmayabilir.
Öksürüğe yol açan birçok önemli neden de vardır. Alerjiler, çeşitli enfeksiyonlar, yabancı bir cismin solunum yollarına kaçması, reflü hastalığı, astım hastalığı başlıca nedenlerdir. Her bir nedenin tanısı ve tedavisi için uzun süreli öksüren çocuğun mutlaka çocuk hekimi kontrolüne getirilmesi, tetkiklerinin ve gerekirse tedavisinin yapılması gerekir.
Çocuğunuz için evinizde alacağınız önlemler ise öksürüğü azaltabilir belki de tamamen yok edebilir. Öncelikle evde kesinlikle sigara içilmemelidir. Hatta sigara farklı bir ortamda içilmiş olsa bile çocuğun bulunduğu odaya bir saat geçmeden girilmemelidir. Özellikle küçük bebeklerin bulunduğu ortamlar sık sık havalandırılmalıdır. Kaloriferli evlerde ortamı nemlendirmek için çeşitli önlemler alınmalıdır. Ayrıca balgamı yumuşatmak için çocuklara bol su veya yaşına uygun sıvılar içirilmelidir.

Top