0276 216 16 00  

Randevu ve Danışma Hattı

0276 216 16 00

SAĞLIK İÇİN

Geri Dön

İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri ve Tedavi Şekilleri

İnfertilite; yani kısırlık denildiğinde çiftlerin istedikleri halde çocuk sahibi olmaması ya da hiçbir zaman çocuk sahibi olmayacakları algısı pek çok toplumda olduğu gibi toplumumuzda da çiftler için önemli sorunlardan biri.

Oysaki İnfertilite; Birincil Kısırlık ( Primer İnfertilite ) ve İkincil Kısırlık ( Sekonder İnfertilite ) olmak üzere iki farklı şekilde görülebilmektedir.

Birincil Kısırlık ( Primer İnfertilite ); en az 1 yıl hiç korunmamaya rağmen hiç gebelik oluşmaması durumudur.

İkincil Kısırlık ( Sekonder İnfertilite ); önceden gebelik oluşmuş olması sonrasında tekrar çocuk istenmesi durumunda en az 1 yıl korunmamaya rağmen gebelik oluşmaması durumudur.

İnfertilitenin nedenlerine baktığımızda yüzde kırklık oranda kadına, yine yüzde kırklık oranda erkeğe ve yüzde yirmilik oranda ise hem kadına hem de erkeğe bağlı faktörlerden olduğu görülmektedir.

Erkek ve kadında yaş ilerledikçe İnfertilite olasılığı artmaktadır. 35 yaş üzeri çiftlerde vakit kaybetmeden İnfertilite Uzmanına muayene olmaları ve uygun tetkikler yapıldıktan sonra sonuçlara göre çiftlerde İnfertilite tedavisi planlanmalıdır.

Tedavi süreci cinsiyet, yaş ve alışkanlıklara göre her çift için farklıdır. Çiftlerin bu süreçte sabırlı olmaları ve düzenli kontrollerini yaptırmaları gerekir.

Top