0276 216 16 00  

Randevu ve Danışma Hattı

0276 216 16 00

SAĞLIK İÇİN

Geri Dön

Sabahları Neden Yorgun Uyanıyoruz? / Uyku Apnesinin Belirtileri Nelerdir?

12-02-17

Son yıllarda hepimizin en çok yakındığı sorunlar; sabahları yorgun uyanmak, baş ve kas ağrıları, gün boyu süren halsizlik, uzun süreli uyunmasına rağmen uykusuzluk gibi şikâyetler listenin başını çekmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda uykunun süresinden çok kalitesinin önemli olduğunu görmekteyiz.

Uykumuzun kalitesini bozan sebepleri sıralayacak olursak; Uyku apnesi, Fibromiyalji (iltihapsız kas romatizması ya da yumuşak kas romatizması), düzensiz beslenme gibi listeyi uzatmak mümkün. Listeyi ele aldığımızda yaygın olarak karşımıza çıkan sebep ise Uyku Apnesi.

Peki Nedir Bu Uyku Apnesi?

Uyku apnesine kısaca; Uyku sırasında en az 15 ila 20 saniye arasında vücudumuza giren oksijen miktarının normal değerin altında düşmesiyle gelişen solunum durması da diyebiliriz.

Solunum yollarımızda oluşan tıkanma, sinir sistemindeki bir bozukluk nedeniyle gelişen uyku apnesi, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, baş ağrısı ve yüksek gürültülü horlama ile kişinin yaşam kalitesini de etkilemektedir.

Uyku Apnesinin Tedavisi Mümkün Müdür?

Kendimize horlama var mı? Uykuda nefesimiz kesiliyor mu? Gibi sorduğumuz soruları “evet “ diye cevaplıyorsak, Göğüs Hastalıkları uzmanına muayene olmamız gerekiyor demektir.

Muayene sonrası Polisomnografik Uyku Laboratuvarında 2 evreden oluşan 2 gecelik gözlem yatışı ile kesin tanı konulması mümkündür.

İlk gece yapılacak olan uyku laboratuvarı gözleminde hasta cihaza bağlanarak tüm gece uykudaki hareketleri kaydedilir ve skorlanır. Çıkan skora göre ikinci gece uyku apnesi tedavisinde kullanılacak olan CPAP maske cihazı ile tekrar gözlem yatışı planlanır.

CPAP cihazı ile yatışı gerçekleşen hasta için maske verilmesi uygun ise günlük hayatta uykuda kullanabileceği maske cihazı için rapor çıkartılır.

Cerrahi müdahale gerektiren hastalarda ise Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı tarafından operasyon ile tedavisi mümkündür.

Top