0276 216 16 00  

Randevu ve Danışma Hattı

0276 216 16 00

SAĞLIK İÇİN

Geri Dön

Çocuklarda Obezite Konusunda Nasıl İlerlemeliyiz?

Anne ve babaların çocukları için ‘’çocuğum obez mi yoksa hafif kilolu mu? ‘’ ikilemine düştüğü günlerde Çocuk Endokrinolojisi bölümüne başvuruyoruz.

Obezite; çocukların da yetişkinler gibi dizlerini, damarlarını, kalbini, bağışıklık sistemlerini ve en önemlisi de psikolojilerini olumsuz etkiliyor.

Aşırı kilo artışı olan çocuklarda okulda başarı düşüşleri, fiziksel ve sosyal aktivitelerde azalma, hatta güven kaybı gibi ruhsal sorunlara yol açabiliyor.

Fazla kilolu ve şişman bir çocuğunuz varsa; öncelikle ona sert ikazlarda bulunmak yerine Çocuk Endokrinoloji bölümünden profesyonel destek almak gerekir. Uzman hekim takibinde sorunun ne olduğu belirlenmeli ve çözüm yollarına gidilmelidir.

Çocuklardaki büyüme anormallikleri, aşırı kilo artışları, hormon bozuklukları, aşırı tüylenme, adet düzensizlikleri, erken ya da gecikmiş ergenlik ve obezite konusu ile ilgilenen Çocuk Endokrinoloji bölümünde muayene sonrası sorun tespit edilip, tedavisi için gerekli planlama uzun vadeli olarak yapılmaktadır.

Top